Dobrovolnici

Mostecké divadlo v letošním roce oslavuje 100. výročí a uvede osm nových titulů

27.01.2011 09:16:50 | Autor: Edvard D. Beneš | Rubrika: KULTURA | Obce: MOST

Mostecké divadlo v letošním roce oslavuje 100. výročí a uvede osm nových titulů

Městské divadlo v Mostě má pro rok 2011, který je rokem oslav 100. výročí mosteckého divadla, připraveno několik novinek a možná i velice zajímavých překvapení. Informoval o tom umělecký šéf činohry a ředitel divadla Jiří Rumpík.

„Když jsem se před začátkem loňské sezóny zamýšlel nad tím, jak hluboce se právě probíhající ekonomická krize dotkne právě našeho divadla, zdaleka jsem nemohl předvídat jaké skutečné následky budou mít zejména ekonomické změny ve společnosti na vývoj divadla a divadelního dění vůbec," řekl Rumpík s tím, že důsledky krize lze pouze odhadovat, nicméně zajímavým a potěšujícím zjištěním pro něj je, že v první polovině sezóny 2010 přišlo do divadla takřka o třináct procent více diváků, než v roce předešlém. „To je nárůst téměř o 4 000 návštěvníků," zdůraznil Rumpík. Ten si netroufl odhadnout, zda to bylo způsobeno skladbou nabízeného repertoáru, tedy diváckému vkusu více vyhovující dramaturgií, nebo tím, že čím dál tím víc lidí považuje návštěvu divadla za osobní potřebu, za prostředek odreagování, způsob vnitřní kultivace a společenskou událost.

„Jsem také rád, že si do divadla nachází cestu stále více nových a také mladých diváků, a my bychom chtěli tento trend podpořit," řekl dále divadelní šéf.

Divadlo chce mladé nalákat nejen rozšířením předplatného o mládežnickou skupinu M, ale i nově vzniklý festival pro mladé lidi věkem i duchem, který nese název Young for Young. Počítá se s pokračováním projektu Divadlo ve škole - škola v divadle, což je tradice hraní divadla ve školkách, školách i v netradičních prostorech.

Rumpík dále připomenul, že nová sezóna, rok 2011, je pro Městské divadlo v Mostě ve znamení oslav 100. výročí otevření historické budovy Městského divadla ve starém Mostě. Budova z dílny architekta Alexandra Grafa byla dokončena v roce 1911 a opona se slavnostně zvedla 30. září téhož roku.

Profesionální divadlo v Mostě i jeho budova měly pohnutý osud. V době hospodářské krize v roce 1934 mělo být divadlo pro nedostatek financí dokonce zavřeno. Nakonec bylo v 70. letech minulého století zbouráno. „Přesto přese všechno bychom chtěli jeho vývoj i historii divákům důstojně a různými formami připomenout," dodal ředitel divadla Rumpík s tím, že v roce 2011 čeká návštěvníky nejen klasická nabídka titulů pro předplatitele, ale spousta doprovodných akcí ve velkém divadle i v Divadle rozmanitostí, a to výstavami počínaje a happeningy konče. Oslavy výročí již zahájila výstava fotografií divadla.
První premiéru uvede mostecké divadlo 11. února, když uvede hra o tom, že humor a láska přežijí všechno z dílny Kena Ludwiga s názvem Tenor na roztrhání.

Divadlo na svých internetových stránkách informuje, že základní předplatitelská nabídka na rok 2011 je sestavována tak, aby si v titulech mohli opět i letos najít všichni svůj oblíbený žánr a aby měli důvod si předplatné zakoupit. V letošním roce divadlo uvede celkem 9 titulů, z toho 8 pro abonenty a jeden mimo předplatné. Pro tento titul však bude možné opět použít slevový kupón, který je součástí předplatného. Dvě premiéry budou na Komorní scéně, šest titulů bude uvedeno na Velké scéně a kabaret, napsaný na motivy Haškova Švejka, bude uveden na Malé scéně se stolovým uspořádáním, stejně tak jako kabaret Na Poříčí... Bude mít také stejného režiséra a představitele v hlavní roli, tedy Jiřího Krause.

„Věřím a doufám, že ani převratné změny v ekonomickém a politickém životě nás a potažmo diváky nepřipraví o tak mimořádnou událost jakou divadlo bezesporu je," uzavřel Jiří Rumpík, umělecký šéf činohry a ředitel Městského divadla v Mostě.


Sdílet s přáteli na facebooku

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT