NJ Dobrovolnici

Historikové bilancovali uplynulý rok

01.02.2011 13:03:01 | Autor: Edvard D. Beneš | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: MOST

Historikové bilancovali uplynulý rok

Severočeský letecký archiv Most, v němž se sdružují zájemci o historii regionu, zejména pak o období druhé světové války, na své lednové schůzi bilancoval uplynulý rok.

Jak zdůraznil předseda Severočeského leteckého archivu Most (SLA Most), ani v uplynulém roce jeho členové nezaháleli a pokusili se na poli bádání historii regionu opět posunout o kousek dále. Kromě toho členové SLA nechyběli při některých událostecch s historií souvisejících.

„Při práci v terénu jsme se znovu vrátili například do lokality dopadu amerického bombardéru na Křížatky, kde jsme vyzvedli další množství fragmentů z letounu, zejména různých štítků z přístrojů," prozradil webu Naše Mostecko Karel Novák s tím, že badatelé se již poněkolikáté také vydali na Klíny, kde zkoumali prostor dopadu ruské stíhačky z 8. května 1945.
„Dalším případem, kdy jsme zkoumali a ohledávali terén, byla havárie německého dvoumístného proudového letounu Me 262 Schwalbe, který dopadl na Lounsku mezi obcemi Levousy a Pátek, směrem na Křesín," připomenul Novák. Povedlo se získat další dokumenty k osobě pilota havarované německé stíhačky Messerschmitt Bf 109 u Nové Vsi.

Spolek navázal spolupráci s francouzským spisovatelem literatury faktu Laurenta Giulletem. Ten na Mostecku pátral po osudech svého prastrýce Josepha Santerre, který zde za války zahynul jako válečný zajatec v trestním lágru č. 28.

Severočeský letecký archiv nechyběl ani při znovuodhalení dvou nových replik původních pomníků válek. V dubnu to bylo v Chudeříně a v září v Nové Vsi.
Na podzim navštívili spojenecký hřbitov v Praze na Olšanech, kde mají pomníky britští váleční zajatci, kteří za války na Mostecku zahynuli.

Novinky Severočeský letecký archiv Most zveřejňuje na svém webu www.sla-most.cz

A plány pro rok 2011?
„Dále pokračovat v bádání, které nás čím dále více baví, protože se nám občas povede zaplnit nějaké to bílé místo v historii. Co s týká průzkumu v terénu, chceme se letos vydat do lokaality Červená jáma, kde za války havaroval dvoumotorový Junkers Ju 88," prozradil alespoň část plánů spolku badatelů jeho předseda, Karel Novák.

Podívejte se ve fotogalerii na obrázky z některých akcí Severočeského leteckého archivu Most v loňském roce.


Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT