sylvia

Historikové bilancovali uplynulý rok

01.02.2011 13:03:01 | Autor: Edvard D. Beneš | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: MOST

Historikové bilancovali uplynulý rok

Severočeský letecký archiv Most, v němž se sdružují zájemci o historii regionu, zejména pak o období druhé světové války, na své lednové schůzi bilancoval uplynulý rok.

Jak zdůraznil předseda Severočeského leteckého archivu Most (SLA Most), ani v uplynulém roce jeho členové nezaháleli a pokusili se na poli bádání historii regionu opět posunout o kousek dále. Kromě toho členové SLA nechyběli při některých událostecch s historií souvisejících.

„Při práci v terénu jsme se znovu vrátili například do lokality dopadu amerického bombardéru na Křížatky, kde jsme vyzvedli další množství fragmentů z letounu, zejména různých štítků z přístrojů," prozradil webu Naše Mostecko Karel Novák s tím, že badatelé se již poněkolikáté také vydali na Klíny, kde zkoumali prostor dopadu ruské stíhačky z 8. května 1945.
„Dalším případem, kdy jsme zkoumali a ohledávali terén, byla havárie německého dvoumístného proudového letounu Me 262 Schwalbe, který dopadl na Lounsku mezi obcemi Levousy a Pátek, směrem na Křesín," připomenul Novák. Povedlo se získat další dokumenty k osobě pilota havarované německé stíhačky Messerschmitt Bf 109 u Nové Vsi.

Spolek navázal spolupráci s francouzským spisovatelem literatury faktu Laurenta Giulletem. Ten na Mostecku pátral po osudech svého prastrýce Josepha Santerre, který zde za války zahynul jako válečný zajatec v trestním lágru č. 28.

Severočeský letecký archiv nechyběl ani při znovuodhalení dvou nových replik původních pomníků válek. V dubnu to bylo v Chudeříně a v září v Nové Vsi.
Na podzim navštívili spojenecký hřbitov v Praze na Olšanech, kde mají pomníky britští váleční zajatci, kteří za války na Mostecku zahynuli.

Novinky Severočeský letecký archiv Most zveřejňuje na svém webu www.sla-most.cz

A plány pro rok 2011?
„Dále pokračovat v bádání, které nás čím dále více baví, protože se nám občas povede zaplnit nějaké to bílé místo v historii. Co s týká průzkumu v terénu, chceme se letos vydat do lokaality Červená jáma, kde za války havaroval dvoumotorový Junkers Ju 88," prozradil alespoň část plánů spolku badatelů jeho předseda, Karel Novák.

Podívejte se ve fotogalerii na obrázky z některých akcí Severočeského leteckého archivu Most v loňském roce.


Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Mostecka

Hokejisté uspěli i s juniory v sestavě

Divokou přestřelku na závěr základní části II. ligy skupina Západ absolvovali hokejisté HC Most. Z Klatov si s jedenácti juniory v sestavě přivezli výhru 7:5 po třetinách 3:1, 3:2 a 1:2. Hattrickem se blýskl Vlastimil Salač. Branky Mostu: 5., 35. a 60. Salač, 3. Čmolík, 4. Martinec, 21. Setikovský, 25. Bíza. Sestava Mostu: Sork - Vondráček, Müller, Panuška, Polák, Řádek, Kabeláč - Martinec, Setikovský, Bíza - Lindner, Přeučil, Salač - Černý, Bedecs, Kail - Novák, Čmolík, Šimek. V úterý Mostečtí vstoupí do čtvrtfinále play off, od 18 hodin přivítají na svém stadionu Děčín.

Házenkářky v Bánovcích prohrály

Házenkářky DHK Baník Most se ze slovenských Bánovců nad Bebravou vracejí s porážkou. V 18. kole interligy podlehly domácímu týmu 27:30 po poločase 14:15. Černí andělé z Mostu tak zůstávají na předposledním 13. místě tabulky.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Fotbalisté Baníku získali další tři body
Hokejová klubová TV zahájila svou třetí sezonu
Litvínov hledá dodavatele pro projektovou dokumentaci modernizace zimního stadionu
Fotbalisté doplatili na zahozené šance
Ondřej Frýba vítězem Poháru SVČ Most

Nejčtenější články

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT