10 symfonie

Vzpomínka na Bohdana Kopeckého, mimořádnou osobnost kultury

08.01.2011 10:35:19 | Autor: Edvard D. Beneš | Rubrika: KULTURA | Obce: LITVÍNOV

Vzpomínka na Bohdana Kopeckého, mimořádnou  osobnost kultury

V pátek večer se V Litvínově vzpomínalo na akademického malíře, čestného občana města, výraznou osobnost kultury a velkého člověka, Bohdana Kopeckého, který zemřel loni v říjnu v rodné Litomyšli a v Litvínově část svého života pracoval a tvořil.

„Bohdan Kopecký byla naprosto mimořádná osobnost kulturního života a vynikající člověk," řekl o akademickém malíři starosta Litvínova Milan Šťovíček, který byl společně s Vlastimilem Doležalem iniciátorem vzpomínkového večera. Sám Šťovíček se s Kopeckým přátelil a do Litomyšle za ním často jezdil. „S Vlastou Doležalem a v poslední době také společně se současným mosteckým primátorem Vlastimilem Vozkou, se kterým si jako havíři hodně rozuměli," řekl dále litvínovský starosta.

Kopecký byl v posledních měsících svého života nemocen a upoután na lůžko. Ovšem, jak zdůraznil Šťovíček, stále byl svěží mysli. „Bohužel v říjnu zemřel," řekl dále Šťovíček, který na Kopeckého pohřbu, jenž byl církevním obřadem, pronesl poté, co jej o to požádala Kopeckého dcera Bohdana, smuteční řeč. Ten dále prozradil, že řada Litvínováků na pohřeb nemohla jet, proto starosta inicioval právě vzpomínkový večer.

V něm nechyběla zádušní mše za Bohdana Kopeckého, kterou sloužil litvínovský farář v kostele sv. Michaela Archanděla. Poté se účastníci vzpomínky přesunuli do Galerie Radniční sklípek, kde měl například premiéru dokumentární film Portréty ohňů o životě a tvorbě Bohdana Kopeckého, který natočila režisérka Tereza Brázdová z Chrudimi. Součástí večera bylo také zahájení výstavy grafik Bohdana Kopeckého, které sám malíř věnoval městu Litvínov. Výstava potrvá do 19. ledna.

Akademický malíř Bohdan Kopecký se narodil 23. srpna 1928 v Litomyšli. V roce 1945 byl přijat na Akademii výtvarných umění v Praze k profesoru Otakaru Nejedlému. Již od začátku patřil k jeho nejlepším žákům. Po ukončení studií nastoupil základní vojenskou službu v PTP. Pracoval v dolech na Ostravsku a na Mostecku. A tak se ocitl v Litvínově, kde maloval mosteckou krajinu s jejími oprámy, opuštěnými domky a haldami. V období od roku 1968 až 1988 mu bylo zakázáno vystavovat a cestovat, v roce 1977 byl donucen opustit Mostecko. Dne 28. října 1998 mu bylo uděleno čestné občanství města Litvínova za jeho působní na Litvínovsku v letech 1952 až 1977 a u příležitosti jeho sedmdesátých narozenin. Vždy se do Litvínova rád vracel. Bohdan Kopecký zemřel 22. října 2010.


Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 7 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT