sbirka_Plavy

Nejpravdivější historie chemičky v Záluží by mohla vyjít knižně

11.01.2011 14:41:27 | Autor: Edvard D. Beneš | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: LITVÍNOV

Nejpravdivější historie chemičky v Záluží by mohla vyjít knižně

Miloslav Hrabák z Litvínova, autor vzpomínkové knihy na svou rodnou obec Zmizelé Záluží, má napsanou další knihu. Ta se tentokrát věnuje historii zálužského chemického závodu, jehož vznik a provoz ovlivnil životy tisíců lidí nejen v našem regionu.

„Rukopis je hotový, teď je potřeba dát dohromady potřebný finanční obnos na to, aby kniha mohla být vydána," prozradil Našemu Mostecku Hrabák (nar.1921) s tím, že k napsání historie závodu ho vedlo hned několik skutečností.

Předně, již před lety byl o sepsání historie požádán dnes již bývalými členy vedení závodu, ale hlavním motivem pro něj bylo množství různých prací a článků právě o chemičce, v nichž se to jen hemžilo celou řadou nepravd a smyšleností.

„Když jsem si to přečetl, tak mě to vždycky namíchlo, protože jsem byl třeba svědkem těch událostí, někdy i jedním z jejich aktérů a potom jsem se dozvěděl, že to někdo, kdo sem třeba ani vůbec nepřijel, aby si prostudoval některé historické materiály a dal si je do souvislostí, podal veřejnosti úplně jinak. Tak to chci v knize napravit," říká autor.

Jedním z příkladů, kdy se prostě část historie závodu vynechává, může být skutečnost, že například v období druhé světové války v závodě působila skupina antifašistů po vedením Alfreda Beckera, která se tím, že zadržela a nenechala uprchnout jednoho ze špičkových odborníků závodu Dr. Voetha, značnou měrou zasloužila o to, že po skončení války mohl být Hydrák, jak je chemická továrna v Záluží již po desetiletí lidově nazývána, znovu uveden do provozu.

„O této skupině nebo o její činnosti se nikde pořádně nedočtete," říká Hrabák, který přidává další informace, o kterých se v průběhu dalších let většinou buď nemluvilo nebo nepsalo. Například o poválečných událostech, kdy chemička byla prakticky před zavřením a tvrdě se bojovalo o její přežití, nebo o tom jak se v souvislosti s vybudováním závodu změnila demografická situace na Mostecku.

„Snažil jsem se aby historie Hydráku byla co nejpravdivější. Teď už zbývá jen sehnat peníze na její vydání," uzavřel Miloslav Hrabák.

Připomeňme jen ve stručnosti, že historie chemického závodu v Záluží, lidově zvaného Hydrák, začal psát 5. 1939, kdy byl Němci v Záluží proveden slavnostní výkop pro zahájení výstavby. Fungovat začal jako Sudetenländische Treibstoffwerke AG (STW AG), součást koncernu Riechwerke Herrmann Göring. Vlak s prvním vyrobeným benzínem opustil závod 15. listopadu 1942. V posledních letech války byl závod spojenci bombardován a vyřazen z provozu. Po válce jej získal tehdejší Sovětský svaz, který jej získal jako válečnou kořist, aby jej poté předal osvobozenému Československu. Těsně po válce měl závod problémy s tím, aby se vůbec rozjel a fungoval, protože se proti němu zvedla celorepubliková kampaň. V dalších letech se pak stal jako Chemické závody ČSSP nedílnou součástí chemického průmyslu v Československu. Po roce 1989 několikrát změnil název. V současnosti je jako Unipetrol RPA členem polské skupiny Orlen.


Sdílet s přáteli na facebooku

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Mostecka

Hokejisté uspěli i s juniory v sestavě

Divokou přestřelku na závěr základní části II. ligy skupina Západ absolvovali hokejisté HC Most. Z Klatov si s jedenácti juniory v sestavě přivezli výhru 7:5 po třetinách 3:1, 3:2 a 1:2. Hattrickem se blýskl Vlastimil Salač. Branky Mostu: 5., 35. a 60. Salač, 3. Čmolík, 4. Martinec, 21. Setikovský, 25. Bíza. Sestava Mostu: Sork - Vondráček, Müller, Panuška, Polák, Řádek, Kabeláč - Martinec, Setikovský, Bíza - Lindner, Přeučil, Salač - Černý, Bedecs, Kail - Novák, Čmolík, Šimek. V úterý Mostečtí vstoupí do čtvrtfinále play off, od 18 hodin přivítají na svém stadionu Děčín.

Házenkářky v Bánovcích prohrály

Házenkářky DHK Baník Most se ze slovenských Bánovců nad Bebravou vracejí s porážkou. V 18. kole interligy podlehly domácímu týmu 27:30 po poločase 14:15. Černí andělé z Mostu tak zůstávají na předposledním 13. místě tabulky.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Fotbalisté Baníku získali další tři body
Hokejová klubová TV zahájila svou třetí sezonu
Litvínov hledá dodavatele pro projektovou dokumentaci modernizace zimního stadionu
Fotbalisté doplatili na zahozené šance
Ondřej Frýba vítězem Poháru SVČ Most

Nejčtenější články

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT