10 symfonie

Mostecká stopa na vícebojích v Praze ve Stromovce

18.01.2011 09:57:57 | Autor: Stanislav Peřina | Rubrika: SPORT | Obce: MOST

Mostecká stopa na vícebojích v Praze ve Stromovce

Halová sezóna atletů začíná nabírat na obrátkách, kromě, mistrovství jednotlivých krajů a veřejných závodů se v termínové listině zabydlely víceboje pořádané v hale Olympu Praha ve Stromovce.

Význam závodů před několika lety výrazně stoupl rozhodnutím Českého atletického svazu. Vedení atletiky totiž soutěž povýšilo na závod kvalifikační pro mezistátní pětiutkání mužů a žen Česká republika, Velká Británie, Francie, Španělsko a Nizozemí. V tradičním termínu na konci ledna se čeští atleti utkají s atlety světových velmocí v místě více než reprezentativním. Dějištěm zajímavého měření sil se letos totiž stalo město Remeš, v němž probíhaly korunovace francouzských králů.

Společně se soutěžemi dospělých se staly součástí pražského víceboje též měření sil závodníků kategorií juniorů a dorostu. Především na souboje těchto věkových kategorií se upíraly zraky mostecké atletiky. Do hlavního města totiž odcestovaly dvě velké mostecké naděje, a to 17letý junior Lukáš Kondr a dokonce teprve 14letý starší žák Evžen Kováč. Zatímco Kondr měl patřit do okruhu favoritů, Kováč se měl pokusit v konkurenci o dva či o tři roky starších dorostenců naznačit své perspektivy. Tentokráte se ale od mosteckých atletů štěstí více než odvrátilo.

Kondra doslova na poslední chvíli postihly úporné zdravotní problémy a Kováče dosti necitlivě na poslední chvíli do soutěže nepřijali pořadatelé včele s trojnásobným mistrem světa a bývalým světovým rekordmanem v desetiboji Tomášem Dvořákem. Samotný průběh závodu poté ukázal, že by se Kováč mezi sedmi dorostenci rozhodně výsledkově neztratil a že Kondr mohl bojovat za vítězným Sedlákem o další medailová umístění.

Takto se mostecká účast poněkud překvapivě změnila na aktivní diváckou účast, během níž mohla i tak sledovat zřetelnou mosteckou stopu.

Mezi muži se totiž po půlroční rehabilitaci operativního zákroku pokoušel téměř o nemožné nedávný člen Atletického klubu Most David Sazima a mezi juniory byl favoritem zmiňovaný Václav Sedlák, také bývalý mostecký atlet.

Sedlák tradičně věren své pověsti prošel soubojem se svými soupeři vcelku hladce, byť tentokráte měly jeho výkony do dokonalosti o cosi dále, než je u něho běžné. Za měsíc na Mistrovství České republiky také ve Stromovce však své možnosti naplní bezesporu výrazně lépe. I tak soutěži zcela dominoval a zejména jeho sprinterské výkony na hladké i překážkové trati na samotném kraji sezóny doslova nadchly!

Sazima po průměrných výkonech týden před soutěží a mírně zlepšených překážkách na Akademickém mistrovství ČR v hale chtěl promluvit do boje o nominaci na avizované mezistátní utkání. Již třikrát v něm již startoval a kromě toho má již zkušenosti také s reprezentací ČR v Evropském poháru v desetiboji. I jeho pražští trenéři věřili jeho známé bojovnosti, otazníkem stále byl stav jeho operované odrazové nohy. Po nepříliš povedené dálce a kouli Sazima dokonce uvažoval o odstoupení ze soutěže. Naštěstí se nezpronevěřil vícebojařské štěstěně a odměnou mu byly v jeho situaci obdivuhodné výkony ve výšce, v překážkách, tyči i v závěrečném běhu na 1 000 metrů. Zejména skok o tyči v jeho podání zvedal přítomné ze sedadel! Nakonec nezbývá než litovat hlavně výpadku ve vrhu koulí, od nominace ho totiž dělilo pouhých 68 bodů. Přitom Sazimův výkon by v předcházejících letech na účast v mezistátním utkání jasně stačil. Přesto výjimečně talentovaný mostecký odchovanec všem svým kolegům jasně naznačil, že je zpět a že za měsíc na mistrovství ČR to s ním rozhodně nebudou mít jednoduché.

Program na poslední chvíli nestartujících Lukáše Kondra a Evžena Kováče se trochu zkomplikoval. Pro zajištění účasti na mistrovství ČR si tak musí zajet na konci ledna do haly v Jablonci nad Nisou. V tomto termínu se tam koná Přebor Libereckého kraje, kde je vypsána i soutěž starších žáků.

Výsledky bývalých atletů AK Most Davida Sazimy a Václava Sedláka:

Muži: 1. Helcelet (Dukla - 5784); 2. Staněk (USK Praha - 5486); 3. Pašiak (USK - 5436); 4. Nešvera (Kladno - 5363); 5. Baar (Litomyšl - 5318); 6. Sazima (USK Praha - 5295 bodů 7,23 - 657 - 11,49 - 195 - 8,61 - 490 - 2:53,16).

Junioři (1992-93): 1. Sedlák (Dukla Praha - 5191 bodů); 2. Krejča (Vlašim - 4527); 3. Havelka (Slavia Praha - 4494); 4. Votínský (Kotlářka Praha - 4123); 5. Matzner (Kotlářka Praha - 3784).

Výkony Sedláka: 5191 bodů 7,18 - 665 - 12,12 - 187 - 8,02 - 400 - 2:52,00.


Sdílet s přáteli na facebooku

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT